Istoricul scolii

Şcoala este amplasată în cartierul Vitrometan, cartier de blocuri, situat la intrarea în oraş dinspre Sibiu.
Construcţia a început din anul 1977, când s-a turnat fundaţia. Pe 2 septembrie 1981, când şcoala nu era încă terminată, a început transportarea materialelor necesare de la Şcoala nr.3, Mediaş: bănci, scaune, birouri, catedre…
S-a reuşit ca în 15 septembrie 1981, să existe bănci, catedră, scaun şi o tablă în fiecare clasă, o masă şi scaune în cancelarie.
Primul an a început cu 21 de clase, dintre care una maghiară, şi o grupă de grădiniţă.
Dintre toate cadrele didactice, titulari erau doar şapte învăţători şi trei profesori, celelalte posturi fiind ocupate de cadre didactice calificate, dar suplinitoare.
Construită pe cel mai jos loc din cartier, şcoala era mereu inundată la subsol, unde se aflau două cabinete, patru ateliere şi un grup social. S-a putut folosi subsolul abia după doi ani de funcţionare, după ce s-au făcut nişte modificări pentru eliminarea apei menajere din şcoală.
În anul şcolar 1982, pe 1 septembrie, s-a dat în folosinţă sala de sport, care va avea şi vestiare, începând din 2001.
Clădirea şcolii a fost acoperită cu şarpantă în 1995, iar în 1997 a început construcţia vestiarelor.
Din anul şcolar 1985-1986, s-a trecut la cursuri în trei schimburi, datorită numărului mare de elevi. În anul 1989, aveam peste 100 de angajaţi şi 2048 de elevi.
În 1987, s-a obţinut alt local pentru cele patru grupe de grădiniţă  care funcţionau  în şcoală, începând din 1982-1983.
Cu trecerea anilor, au început să vină cadre didactice foarte bune, şefi de promoţie şi învăţători cu medii mari, sau cadre care au susţinut un examen de titularizare. Din păcate, multe dintre acestea sunt acum plecate din şcoală.
Începând din 1998, s-a trecut la cursurile în două schimburi, datorită scăderii numărului de elevi, scădere cauzată de migrarea familiilor spre sat, apoi în străinătate.
În luna decembrie a anului 2007, ca urmare a alocării de fonduri de la bugetul de stat, s-au făcut lucrări la instalaţia de încălzire a şcolii, înlocuindu-se caloriferele şi ţevile vechi. În vara lui 2008, beneficiind de aceleaşi fonduri, s-au înlocuit ferestrele şcolii cu termopan.
Începând cu 15 septembrie 2008 s-a trecut la învăţământ într-un singur schimb, iar din acest an şcolar, 2012-2013, în şcoală pe lângă elevii claselor I, avem şi două clase pregătitoare. Tot din acest an şcolar, prin decizia nr. 503/01.07.2012 a Inspectoratului Şcolar Judeţean Sibiu, şcoala noastră a devenit  ŞCOALA GIMNAZIALĂ "CONSTANTIN IOAN MOTAŞ" MEDIAŞ.