Ziua Portilor deschise la Primaria Medias

Excursie Predeal
Azi, 14 februarie, clasa a VB impreuna cu doamna diriginta a Popa Anca au participat la ” Ziua Portilor Deschise ” la Primaria Medias. Vizita a fost programata pentru ora 12.30. Am ajuns la Primarie si am fost invitati in Sala Mare a Primariei unde Seful Biroului de Relatii cu Publicul Doamna Corina Baba ne-a facut o scurta prezentare a insitutiei numita Primarie si a intregului aparat administrativ. Elevii au raspuns unor intrebari si au formulat intrebari.
Dupa scurta prezentare am fost invitati sa vizitam biroul Domnului Primar si birourile aferente. Domnul Primar Teodor Neamtu ne-a primit cu ospitalitate si cu veselie oferind elevilor o prezentare a muncii sale. A initiat un dialog cu elevii, acestia fiind la inceput timorati de prezenta acestuia dar s-au relaxat treptat. 
Dupa ce am parasit biroul Domnului Primar am vizitat celelalte birouri, expozitia de fotografii vechi cu orasul Medias si expozitia de fotografii de la unele evenimente sustinute sau organizate de primarie. 
Spre sfarsitul vizitei am facut o fotografie cu Domnul  Primar, am coborat in Sala Mare unde tinerii di Consiliul Tinerilor in frunte cu Primarul Tinerilor ne-au oferit materiale informative cu Primaria Medias.
Elevii au fost foarte incantati de vizita, tot ceea ce au aflat a fost interesant pentru ei si asteapta cu nerabdare anul viitor pentru o noua vizita.
Excursie Predeal
Consemnam aici cateva dintre impresiile lor:
Savu Denisa spune: ” La Primarie mie mi-a placut foarte mult pentru ca am invatat cum se conduce orasul Medias. Cand o sa fiu mare poate voi sta eu pe fotoliul Domnului Primar. ”
Caracas Leonid spune: ” Eu am ramas cu o impresie buna despre Primarie. Am invatat multe lucruri folositoare: cum se conduce orasul, cine conduce orasul, cum se fac toate lucrarile in oras. Mi-a placut.”
Vaju Alin spune: ” Mie mi-a placut la Primarie sala mare, birourile- cel mai mult mi-a placut biroul Domnului Primar- si , bineinteles, mi-au placut imaginile vechi ale Mediasului din expozitie. ”
Stoia Karina spune: ” Primaria este un loc frumos care mi-a creat o impresie placuta. Cand o sa fiu mare, poate o sa ajung si eu printre angajati, sau chiar Primarita Mediasului.”
Tutelea Alina spune: ” A fost o zi minunata la Primarie. Mie mi-a placut cel mai mult biroul Domnului Primar.Proiectul PP pe care l-am vazut imediat ce am intrat in sala mare a fost interesant pentru ca ne-a prezenta totul despre Primarie.  Eu cred ca ghidul care ne-a insotit ne-a prezentat foarte multe lucruri pe care nu le stiam. A fost o doamna foarte draguta. ”
Coman Roxana spune: ” Mie mi-a placut cand am vorbit cu Domnul Primar, cand am facut un tur al primariei, cand ni s-a vorbit despre oras. Primaria face ca tot posibilul sa ne fie bine. ”

A consemnat profesor diriginte Anca Popa