Olimpiada Nationala a Sportului Scolar

handbal baieti 2011
În data de 22-23 XI. 2011 a fost organizată etapa municipală din Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, feminin şi masculin la handbal, etapă organizată de prof. îndrumător Varadi Cristina. În urma  tragerilor la sorţi, la băieţi , am jucat în grupă cu echipa de la Şcoala cu cl. I-VIII nr 4 , pe care am învins-o cu 10-2 şi cu echipa Şcolii Mihai Eminescu, pe care am învins-o cu 9-1. Ne-am calificat în semifinală cu echipa Şcolii  cu clasele I-VIII nr 7, iar cu ajutorul rezultatului 12-3, am reuşit să ne calificăm în finală cu echipa Şcolii George Popa, unde am obţinut un rezultat clar de 14-3. Locul I de la etapa municipală ne califică mai departe pentru etapa judeţeană . Cei mai buni marcatori au fost Răduţ Horaţiu şi Botin Vlad , cel mai bun portar, Samoilă Cristian. Nu trebuie să uităm ceilalţi coechipieri: Horvat Rareş,  Oniga Sergiu, Forgacs Paul, Papp Cosmin, Porav Laurenţiu, Olaru Darius, Bunea Rareş, Lup Bela, Zoltan Bobi, Aldea Sebastian, Călbază Alexandru, Popa Sebastian şi Dragoman Mădălin.
În urma tragerilor la sorţi, la fete, am jucat şi am învins echipele Şcolilor cu clasele I-VIII nr 10 (scor 10-1), Şcolii Mihai Eminescu (scor 13-2), am jucat în semifinală cu echipa  Şcolii cu clasele I-VIII nr 7 (scor 9-3), iar în finală am jucat cu echipa Şcolii George Popa (scor 11-2). Am obţinut locul I şi cu echipa de fete , calificându-ne în etapa judeţeană). Cele mai bune marcatoare au fost Muntean Ariana şi Băgăcean Beatrice, cel mai bun portar, Nergheş Teodora. Întreaga echipă: Boţoc Timeea, Bogdan Daniela, Sângerean Denisa, Vereş Noemi, Popovici Raluca, Wagner Bianca, Olar Cristina, Bîrcea Jessica, Sălcudean Cristina şi Idu Denisa a fost în formă maximă.
Prof. Varadi Cistina : „Am reuşit să obţinem locul I deoarece elevii au ascultat toate indicaţiile date şi au demonstrat că suntem o echipă unită şi disciplinată. Le doresc mult succes pe mai departe şi rezultate pe măsura ambiţiei lor”.

În 25.XI.2011, în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, s-a desfăşurat competiţia de tenis de masă . Reprezentanţii şcolii noastre au fost: Dragoman Andreea, la fete,  Papp Cosmin şi Popa Cristian la băieţi. În cazul băieţilor, care au concurat în număr mai mare decât fetele, s-au format 4 grupe a câte 5 jucători. S-au calificat în semifinale primii clasaţi din fiecare grupă, însă din păcate nu am obţinut rezultatul scontat.
La fete a fost o singură grupă de 6, iar eleva noastră, Dragoman Andreea s-a calificat în semifinală, obţinând locul II. Cu acest loc ne-am calificat pentru etapa judeţeană.
Felicitări Andreei, îi urăm baftă pe mai departe!

În data de 29.XI.2011 s-a desfăşurat prima etapă din cadrul competiţiei organizate de ISJ Sibiu - Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar. Echipa şcolii noastre a jucat cu echipa Şcolii George Popa (scor 5-3), rezultat care ne-a calificat în semifinala cu Şcoala cu clasele I-VIII nr.4. Marcatorii meciului au fost Olar Darius-3 goluri şi Porav Laurenţiu-2 goluri. Felicităm întreaga echipă: Răduţ Horaţiu, Popa Sebastian, Susan Liviu, Dragoman Mădălin, Călbază Alexandru, Oroian Cristian, Samoilă Cristian, jucători care prin ambiţia lor au contribuit la calificarea echipei noastre în finală. Semifinala cu Şcoala cu clasele I-VIII nr 4 am câştigat-o la masa verde cu 3-0, deoarece au decis să nu mai joace meciul
Felicitări băieţi! Vă mulţumim că ne ajutaţi să fim cei mai buni din oraş!

Prof. Varadi Cristina